Снежана Йовчева
Програмен координатор и регистратор
“...Училище любимо наше,
отвсякъде изпълнено с любов,
с двора, с класните си стаи
с благост и учителска любов!...”
- по текст на Василка Любенова, Кирил Икономов
На 14 септември Българското съботно училище в Бостън отвори врати и посрещна своите ученици и семейства за поредна 26-а година. Усмихнати родители и ученици от трите учебни смени се стекоха в училищния двор и с нетърпение и кипящо настроение се срещнаха с любимите си приятели.
Ръководството и учителите посрещнаха традиционно семействата в украсения с балони и цветя двор с менче вода, здравец и с погача с мед, за да пожелаят успехи и здраве през учебната година. Това е благодарение на огнената родителска организация на училището, която за пореден път се погрижи да пресъздадем красивия български обичай за първи учебен ден. Безбройните прегръдки, букетите цветя и разказите за летните приключения заредиха всички с топлина и настроение.
Тази учебна година училищният клон в Бостън започва учебната година с 16 редовни преподаватели и 175 ученици, разделени в 14 присъствени паралелки и 4 виртуални групи.
Веднага след тържественото откриване учениците влязоха в приветливите класни стаи, където се запознаха с новите си учители и помощник учители и се заловиха с учебния материал. Сърдечно благодарим на всички доброволци, които седмица преди първия звънец подготвиха сградата, сглобиха нови бели дъски, изчистиха чиновете и столовете и подредиха учебните материали в класните стаи.
На добър час, ученици, учители и родители!
Нека новата учебна година е изпълнена с много нови знания, приятелства и усмивки!
Като едно от най-рано създадените български училища в Северна Америка, Българското училище в Бостън е било и продължава да бъде пионер в развитието на образователни методики и организация за училищата в чужбина. Създаването на ангажирана родителска организация, задържането и интеграцията на завършили ученици в съботния учебен процес, въвеждането и признаването на Печат за двуезичност към щата Масачузетс, придържането към образователните стандарти по програмата на МОН и адаптирането им с помощта на допълнителни учебни платформи, въвеждането на електронна система за вътрешна училищна регистрация, внедряването на централна платформа за управление на учебния процес, развитието на виртуални класни стаи, създаването на детски лагер, и разрастването на втори клон в Кейп Код. Тези и много много други дейности и инициативи, доказват, че една учебна институция, която се ръководи от организирано родителско ядро може да установи трайни положителни практики, да се развива напред с технологичните иновации и да допринесе към създаването на здрава основа в българско общество зад граница.