Снежана Йовчева
Програмен координатор и регистратор
snejana@bg-school.org
“Четвърт век звучи сериозно.
Четвърт век звучи… вековно!
А с усмивка ако го посрещнеш,
И столетие ще доприветстваш!”
- Гергана Николова, ПБУ “Родна Реч” Сарасота, Флорида
“Изключителна е ролята на българските училища, които чрез децата обединяват общностите зад граница - огнища на българщина, място за общуване, но и място за утвърждаване на българското присъствие по света.”
- Проф. Галин Цонков, Министър на образованието и науката
Грандиозният общоучилищен концерт събра над 350 гости и ученици в прекрасната историческа сграда на Robbins Memorial Town Hall в Арлингтън, предградие на Бостън.
Концертът беше част от тържествата, свързани с отбелязването на 25-тата годишнина на училището в Бостън. Гости на концерта бяха г-н Георги Панайотов, извънреден и пълномощен посланик на Република България във Вашингтон, г-н Ангел Ангелов, генерален консул на Република България в Ню Йорк, г-жа Райна Манджукова, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), г-н Георги Бошнаков, директор от борда на “Малко българско училище” в Чикаго и г-жа Гергана Нейкова, директор от борда на българското училище в Нантъкет. На концерта бяха прочетени приветствени поздрави от “Малко българско училище” в Чикаго и училище “Родна реч” в Сарасота. Училището в Нантъкет ни поздрави с весела ръченица на сцената, изпълнена от техните най-малки ученици, които пътуваха до Бостън, за да се включат в концерта.
Поетът Иван Радоев някога бе написал “Детските песнички — това са светлинките на динените фенери, които носим в сърцата си, за да осветяваме мъчния живот през годините!” Пъстрото детство на всеки - млад и остарял - е пълно с чудеса и магия, които откриваме чрез музиката и приказките. Вълшебният свят на детството беше водещата тема на тазгодишния музикален концерт, като оригиналният сценарий беше изработен със съдействието на всички преподаватели под професионалното ръководство на музикалния ръководител Здравка Николова.
Водещи на концерта бяха учениците от гимназиалните класове - Мартин Андреев, Мартина Андреева, Семюел Флашенбърг, Дарин Михов, Зоуи Савов-Уон и Петър Янчев. Те умело направляваха сценария, приветстваха изпълнителите на сцената и представяха техните изяви.
Първи на сцената излязоха учениците от първи клас, с учител Кристина Георгиева и помощник Деана Неделчев. Те ни въведоха в шарения свят на любимите приказни герои с песента “Приказките” по музика на Маргарита Шоселова и текст на Мая Дългъчева.
Връзката на всяко дете с приказките е различна. Някои деца от съвсем малки обожават да са сред книги – да слушат, да четат или просто да ги разгръщат. Други предпочитат да четат на братчето или сестричето си, на играчките любими или на домашните любимци. Какво обаче се случва, когато домашните любимци се опитват да четат? Предучилищната група с учител Дарина Цоневска и помощници Дара Машова и Атанаска Ванчева изпълниха песента “Чело коте книжки” по музика и текст на Дора Драганова.
Приказките оформят и обогатяват светогледа на детето от най-ранна възраст. Най-малките ученици от детската градина с учител Дарина Цоневска и помощник Елла Шишкова ни показаха, че успех се постига с разбиране и съвместен труд. На сцената те представиха с песен и умело разиграха една от най-популярните български приказки - “Дядо вади ряпа”. Тук изразяваме специални благодарности за сръчната Елла, която изплете огромната ряпа и изработи сценичната декорация.
Учениците от подготвителния клас с учител Зорница Воденска и помощник Иванина Неделчев ни разказаха за вълка в детските приказки с песен по музика и текст на Маргарита Шоселова. Винсент Анастасия, Борис Тодоров и Джордж Улман изиграха ролята на вълка от три различни приказки.
Вълк има и в приказката за Червената шапчица. Второкласниците с учител Снежана Йовчева и помощник Мартин Драганов представиха кратка комедия по Джани Родари и поправиха “Обърканата приказка” с песента “Червената шапчица” по музика на Кирил Цибулка и текст Богомил Гудев.
Разходката ни в света на приказките продължи с българския Ян Бибиян и шведската Пипи Дългото чорапче. Техните истории бяха разказани в песни и представени от учениците от 3 клас с учител Светлана Димитров и помощник учител Виолета Рагина. Учениците изпълниха “Ян Бибиян и дяволчето Фют” по музика на Вили Казасян и текст на Иван Станев и “Пипи дългото чорапче” по музика на Вили Казасян и текст на Богомил Гудев.
Учениците от подготвителния клас с учител Ирен Христов разказаха за Буратино, дървеното човече от приказката "Златното ключе" на Алексей Толстой. Песента е по музика и текст на Михаил Шопов. С песента “Буквички родни, познати” по музика на Донка Димитрова и текст на Калина Малина те също въведоха и темата за празника на буквите.
Учениците от алтернативния клас с учител Златка Шишкова и помощник Руми Пъшева изучават български език като втори. Те споделиха своите знания за българската азбука с песента “От А до Я” по музика и текст на Наталия Делионова.
Учениците от началните групи на филиала ни в Кейп Код с учители Диана Гилбърт и Силвия Алхарти раздвижиха публиката с ритъма на песента “Танц на буквите” по музика и текст на Нина Лип.
Децата порастват и сякаш детството отминава, но това е привидно! Запазили детското огънче в нашите сърца, ние можем да яхнем пръчка, да поръсим филия с пипер и да се стоплим с весели спомени. Училищната вокална група с музикален ръководител Здравка Николова изпълниха “Детство мое” по музика на Вили Казасян и текст на Богомил Гудев.
Юношите от прогимназиалните и гимназиалните класове с учители Иван Бъчваров, Петя Коева, Силвия Михалева и Стела Уосън ни припомниха, че “всичко е възможно” в училище! Песента е по музика на Петя Букурещлиева и текст на Ирена Василева.
Определено всичко е възможно! Даже да полетим в космоса… Така мечтаят и учениците от 4 клас с учител Светлана Димитрова. Те представиха песента “От космоса” по музика на Светослав Лобошки и текст на Татяна Балова.
На нашата планета Земя се намира и България - там, където са родени нашите родители и прародители. Учениците от началния клас в клона на училището ни Кейп Код с учители Здравка Николова и Теодора Торес представиха песента “Молитва за България” по музика на Хайгашот Агасян и текст на Анета Мутафова.
По традиция концертът завърши с общоучилищно изпълнение на химна на Светите братя Кирил и Методий по музика на Панайот Пипков и текст на Стоян Михайловски. Малки и големи запяха „Върви, народе възродени, към светла бъднина върви…“ и заредиха залата с възторг и настроение.
Всяка учебна година училището ни организира два големи концерта - коледен и вторият е посветен на 24 май, празника на българската просвета и култура. Тези концерти събират и сплотяват общността, обогатяват знанията на учениците и ги мотивират. Учениците се вълнуват, подготвят се трескаво и се упражняват да говорят пред голяма публика. Учителите, от своя страна, успяват да въведат учениците в ритъма, звучността и богатството на българския език. Това заздравява връзката с българската култура и спомага за приобщаването на нашите деца.
Благодарим за сплотеността, приятелствата, подкрепата, доверието и усилията, с които всички успяхме да съхраним и разпространим българския език и култура в общността ни в Бостън и Кейп Код през последните 25 години!