Снежана Йовчева
програмен координатор и учител
snejana@bg-school.org
Празник е, когато всички сме заедно, когато е цветно, когато творим и когато разговаряме за обичани хора. И тогава уроците се научават, без дори да сме усетили, че сме в учебен час.
Как се държи ножичката правилно, колко лепило трябва да сложим за носа на Снежко, как да подредим артистично лепенките върху картичката, колко голяма трябва да бъде средната топка на снежния човек? А дали да сложим панделка върху коледната елха или по-добре ще е с една звезда?
А знаете ли как се оформя и пише поздравителна картичка и как се надписва пощенски плик? А колко време трябва да пътува картичката до България?
Какво ще кажете, ако продадем коледните картички и съберем пари, които ще изпратим за една българска фондация?....Това са само някои от въпросите, които учениците задават и отговарят в съботните класове в българското училище.
Учебният план ни ръководи: упражнявайте моторика и ченгелчета в предучилищните групи, упражнявайте писане и четене в първи и втори клас, упражнявайте социална ангажираност, обща култура, …. И всичко да е на български език!
Да, всичко е ясно написано в учителския план, но е някак сухо и сиво. И ето тук идва ролята на учителите и на родителите. Те са тези, които превръщат сивото в цветно и сухото в живот. Те са тези, които изпълват учебните часове с дух и динамика, възпитават учебни навици, учат на култура, на традиции и на принадлежност.
Картичките и сурвачките са част от учебните занимания, които тук в българското съботно училище обичаме да правим всяка учебна година. Проектите са винаги различни и уникални, а резултатите и емоциите са винаги весели и зареждащи!
Нека отворим вратите към различните класове със снимки, като започнем с трите предучилищни групи на г-жа Дарина Цоневска, която написа:
“Днес в училище имахме работилничка за коледни и новогодишни картички. В най-малките групи помощник- учителите и родителите изиграха основна роля за успеха на проекта. Елла Шишкова, помощник-учител на най-малките ученици, изработи проекти на картичките и задълбочено обясни на деца материалите, които ще се използват. Обсъдихме защо изработваме и изпращаме картички по-рано от настъпващия празник, както и кой ще получи картичките. Споменахме баби и дядовци, батковци и каки, лели и чичовци, приятели и, разбира се, добрия старец - Дядо Коледа. Помощник-учителите Дара, Наси и Вики се забавляваха докато не само упражняваха своята съзидателност, но и съвсем целенасочено разговаряха с учениците и упражняваха и обогатяваха езиковите им умения. Целият процес беше придружен от прекрасните български коледно-новогодишни песни. С огромна благодарност към помощник-учителите и родителите за уютната атмосфера, която създадоха в нашата работилничка.”
Подготвителният клас с г-жа Ирен Христов изработи оригинална плетеница във формата на коледна елха. Малките сръчни ръчички се справиха чудесно, а резултатът е налице - перфектни коледни картички.
Още една група сръчковци от подготвителния следобеден клас с г-жа Зорница Воденска и помощничката Иванина направиха коледни картички! Благодарим на нашата пламенна родителска организация, че за пореден път организира и направи работилничката за картички възможна за всички класове.
Първи клас с г-жа Кристина Георгиева и помощничка Дея изработи прекрасни картички и сурвачки. Най-весело обаче е, когато поканим мама, баба или тати в класните стаи и те станат част от съботния урок:
Втори клас с г-жа Снежана и помощник Мартин направиха цяла изложба, за да покажат произведенията си. Учениците не само изработиха картичките, но и ги надписаха с прекрасни коледни и новогодишни пожелания. Баби, дядовци, любими приятели, братовчеди, лели и чичовци от България ще бъдат зарадвани с цветна поща от Бостън.
Трети клас с г-жа Светлана и асистент Вили изработи свои оригинални модели, които децата надписаха с коледни и новогодишни поздрави! Надписването на картички и кратки пожелания е прекрасно социално умение, което в днешния забързан електронен свят има опасност да изчезне, ако не го предадем на децата.
Манифактурата с коледните картички не подмина и средните класове, които с удоволствие се включиха в предпразничната традиция. Повечето от учениците в тези класове са част от училището от повече години. Въпреки това, повтарящите се предколедни работилнички са им едни от любимите занимания в училище.
Българското съботно училище е много повече от училище за български език, то е събирателен център на една културна общност. То е мястото, в което се срещаме, запознаваме и преоткриваме. Това е светът който създаваме за нашите деца. Създаваме го ние, дошлите тук със спомени и опит от България и каним родените тук да преоткрият връзката с един език и една култура, далечни и близки. Всеки родител се опитва да създаде и предостави възможност за развитие на своите деца и поканата към децата е да се припознаят в тази уникална културна възможност, да повярват, че могат и един ден да подемат проекта като свой. Децата на нашето поколение, са деца, които се определят с няколко култури и няколко езика. Когато ние им създадем тази възможност чрез училището и културния център, ние им позволяваме да се развиват гъвкаво и да се научат да се адаптират и да мислят изобретателно и разчупено.