Снежана Йовчева
програмен координатор, учител
През далечната 1922 година (преди цели 100 години!), 1-ви ноември е обявен за български официален празник, на който отдаваме почит на делото на българските просветители, книжовници и революционери. Това са радетели на нашата история, които са допринесли за пробуждането и духовното просвещение на българския народ, за националното осъзнаване и за борбата за политическа независимост и самостоятелна култура. Този период от българската история е известен като Възраждането, период на сформиране, на пробуждане. Имената на тези исторически будители красят фасади, училища, улици, стадиони, библиотеки и читалища, за да напомнят за тяхното дело за вечни времена.
Българското училище „Свети свети Кирил и Методий“ в Бостън и Кейп Код за поредна година почете народните будители с редица мероприятия и изяви.
Групите от детската градина с г-жа Дарина Цоневска слушаха песента „Ден на народните будители“ по текст на Ангелина Жекова, изработиха български знамена в клас и се включиха като публика в своеобразно малко тържество.
Втори клас с преподавател г-жа Снежана Йовчева представиха пиеса на сцената в училищната сграда, в която всяко дете се превъплъти в национален герой и така 15 исторически будители застанаха гордо и разказаха за делото си.
Целта на този урок беше децата да пресъздадат периода на Българското възраждане и превъплъщавайки се в исторически личности, да почувстват универсалното значение на думите „храброст“, „всеотдайност“, „саможертва“ и „дарителство“.
Учениците от подготвителния клас с преподавател г-жа Ирен Христов, облечени в цветовете на трибагреника, изпяха песента „Де е България“ по текст на Иван Вазов.
Третокласничката Мими Машова представи смело стихотворението “Родина” на Младен Исаев, като сама научи стихотворението от учебника и за голяма радост на всички нейни сегашни и предишни учители изяви желание да се представи на сцената и да поздрави учениците и гостите.
Прогимназиалните и гимназиалните класове изработиха презентации и информативни плакати, с които украсиха коридорите на училищната сграда и по този начин привлякоха вниманието на учениците, които се спираха да разглеждат снимките и да коментират.
Учениците от виртуалните паралелки, също се включиха с проекти и изработването на презентации и плакати, които представиха по време на онлайн часовете.
В Кейп Код най-малките ученици изслушаха песента „Песен за будителите“ по текст на Марина Караманска, а учениците от класа на г-жа Здравка Николова и г-н Павел Найденов в продължение на две учебни съботи включиха в уроците изучаването на личности от периода на Българското възраждане. Специфичното на този клас е, че учениците в него са на възраст между 6 и 12 години и се обучават по методиката на взаимното обучение. Това им позволява като същински възрожденски клас да наваксат с материала и да добият грамотност по четене и писане на български език. Освен това големите ученици продибоват лидерски умения.
Веднага след учебните часове в събота група ученици се включиха във Фолклорния фестивал в град Бостън. Това е фестивал, който за втора поредна година се организира от семейство Петър и Албена Димитрови и служи като своеобразен фолклорен празник на българската традиция.
Учениците Мила и Мартин Андреев, Карина и Винсент Анастасия и Изабела Чакърова поздравиха огромната публика от над 300 човека с шеговитата пиринска песен „Седнало е Джоре Дос“.
Малкият смелчага Макс Хатчер разсмя гостите с веселия разказ за „Хитър Петър“.
А Катя Хатчер от трети клас се преобрази в Райна Княгиня и със силен глас изпя пред публиката песента „Кой уши байряка“ по текст на Добри Чинтулов.
Днес бележим паметта и делото на славните исторически личности, но и същевременно поглеждаме и към съвременните будители. Будителите, които се защитават и развиват българския език, обогатяват българската култура и общност извън границите на България. Това са хората, които срещаме всяка събота в нашето училище в Бостън и Кейп Код. Благодарение на тези съвременни будители нашата общност има не само българско училище, но и център, който организира редовно театри и концерти от България. Имаме църква, която отбелязва православните празници. Имаме и танцови състави за малки и големи, фолклорни фестивали, седенки и сбирки.
Редно и да се упоменат всички будни родители, които говорят на български вкъщи, празнуват традиционните празници, подкрепят мисията на училището, като създават облагородяващи каузи и а дават пример на своите деца.
Това е късче от България в Нова Англия , където духът и традициите на Възраждането са живи и въздействащи.