Статията подготвиха Снежана Йовчева и Силвия Михалева
Техническо оформление: Диди Хатчер
На 16 ноември 2024 г. в сградата на Българското училище в Бостън и на Българския Център в Нова Англия ученици, учители и родители имаха удоволствието да участват в една дългочакана среща-разговор с Антонина Дуриданова, автор на книгите "Бягство от желязната завеса" и "Магия за дълголетие". В срещата се включи и Патрик Яконо, който е не само познавач и изпълнител на българска народна музика, но и сърдечен любител на българската култура.
Прекрасна инициатива, организирана от Надя Улман, учител по български език за възрастни към Българския център в Нова Англия. С тази среща допълнихме съботните часове на учениците и допринесохме за обогатяването на техните познания по български език и култура.
На срещата имахме възможност да чуем и да съпреживеем интересните съдби на двама души, които поемат предизвикателства по пътя си към друга култура, друг свят. Желанието им да поемат риск и да го превърнат във възможности бележат успехите им и им носят удовлетворението да се приобщят към нови светове.
Антонина Дуриданова разказа за носталгичните си спомени от детството си в България и за драматичния обрат на събитията, които я принуждават да емигрира. В прочувствените ѝ разкази прозираха много емоции – обич към родното, тъга, свързана с тъмните години на комунизма, желание за достъп до света навън и безбройните възможности, мотивация да постигне успехи и удовлетворение да даде обратно на родината. Книгите, които пише, отразяват пулса и багрите на тези емоции и амбиции. Сега госпожа Дуриданова живее в Тексас и преподава на деца в Южна Каролина.
Освен музикант и член на многобройни фолклорни състави в Бостънската околия, господин Патрик Яконо танцува и демонстрира български народни танци към Фолклорния център на Нова Англия, също е член на мъжкия хор "Зорница", воден от небезизвестната Татяна Сърбинска. Господин Яконо открива българската култура, когато е студент. Той сподели, че обича българската музика най-вече заради многообразието и уникалността на неравноделния и ритъм. По време на срещата той не само посвири на гостите на кавал и на гайда, а и обясни как са направени тези инструменти и как се образуват звуците и мелодията. Господин Яконо е химик по образование и професия, но е посветил голяма част от живота си на българската култура - има великолепно познание на българския език и непрекъснато участва в инициативи за разпространяването на народната ни музика.
“Споделям радостта си да имах възможността да се запозная с прекрасни хора от Бостън и да проведа беседа относно темите за свобода и постигане на успехи от книгите ми “Бягство от желязната завеса” и “Магия за дълголетие”, благодарение на организираната среща от Надя Улман. Участието и на американски музикант със свирене на кавал и гайда допринесе за една вечер, пълна с емоции. Довиждане и до нови срещи, скъпи сънародници”, написа г-жа Дуриданова на своята Фейсбук страница ден след събитието.