Българското училище в Бостън и Кейп Код отбеляза Деня на народните будители

Статията изготви: Снежана Йовчева
Техническо оформление: Диди Хатчер

На 1 ноември отдаваме всеобща почит към  делото на българските просветители, книжовници и революционери. Това са радетели от нашата история, които са допринесли за пробуждането и духовното просвещение на българския народ, за националното осъзнаване и за борбата за политическа независимост и самостоятелна култура. Техните житейски истории дават пример, вдъхновяват, възпламеняват и окрилят.

На този ден ние също отдаваме почит и на родолюбивите учители, помощници и съмишленици от нашата българска общност около Бостън. Това са хората, които носят в сърцата си пламък и подкрепят мисията за поддържане и разпространение на българския език, култура и народни ценности. 

По случай на националния празник учениците от двата клона на нашето съботно училище се подготвяха трескаво през месец октомври с редица групови и индивидуални проекти, песни и уроци на тази тема. Вдъхновени от уроците за значението на свободата, на собствен език и собствена култура, учениците ентусиазирано показаха какво са научили.


Първокласниците с г-жа Ирен Христов въведоха публиката в съботното тържество в клона в Бостън с песента “Златни букви” по текст на Ангелина Жекова и музика на Красимир Милетков:


Втори клас с преподавател г-жа Снежана Йовчева представи пиеса, в която всеки ученик се превъплъти в национален герой. Облечени в костюми, те представиха на сцената историческите будители и разказаха за живота и делата им:


Четвъртокласниците с преподавател г-жа Здравка Николова изпълниха песента “Ден на будители” по текст на Ангелина Жекова и напомниха защо сме се събрали на този ден:


Учениците от подготвителния клас с преподавател г-жа Виолета Регина изпълниха песента „Де е България“ по текст на Иван Вазов и поканиха на сцената всички които знаят песента:


Прогимназиалните и гимназиалните класове продължиха с презентации на теми “Защо обичам България - любимо място", "Старите български столици", "Разказите на Йовков". Децата от различните класове споделиха спомени за любими места в България, бяха подбрали важни и интересни факти, от които всички ние научихме много. Към края на многобройните презентации разговорите преминаха в свободен формат, където всички се надпреварваха да разкажат и даже пожелаха да продължат разговора и след междучасието.


В Кейп Код учениците от най-малките до най-големите обсъдиха  живота и делата на Христо Ботев, Васил Левски и Иван Вазов. А учениците от втори клас с преподавател г-жа Теодора Торес изпяха известната песен “Къде си, вярна ти любов народна” по текст и музика на Добри Чинтулов.

 
 

Училище “Св.св. Кирил и Методий” празнува 10-годишен юбилей на клона в Кейп Код

ENGLISH VERSION

Статията подготви Снежана Йовчева с любезното редакторско съдействие на Силвия Михалева, материали, събрани от общността в Кейп Код.
Визуално оформление: Диди Хатчер


Българското съботно училище в Бостън и Кейп Код отбеляза 10-годишен юбилей на  клона си в Кейп Код с тържествен обяд на 28 септември в Cape Cod Cultural Center в град Саут Ярмут. На празника присъстваха много приятели и дългогодишни деятели и заедно отпразнуваха първото десетилетие на академични постижения, развитие и общностен дух.

10 години заедно…10 години труд…10 години успехи в името на нашите деца и нашата култура! Вече порасналите ни ученици носят българския дух в себе си и са горди, че са част от българското училище. Нека имаме надежда в новото поколение, което израства тук!”, емоционално споделя г-жа Силвия Алхарти, която е дългогодишен преподавател на класа с най-малките ученици и ревностен организатор в общността. 

Благодарим за всичко, което сте направили, за пътя, който сте утъпкали, за решителността, целеустремеността и постоянството ви! Благодарение на вас сега и нашите деца ще продължат тази прекрасна традиция да запазим българското в нас!” са думите на г-жа Иваница Нешева, майка на 4 прекрасни деца и главен наместник на новата Родителска организация към клона.

Идеята за местно българско училище се заражда още през 2013 година. Общността в Кейп Код е основно представена от българи, пристигнали през годините като сезонни работници на туристическия полуостров. В резултат на това се заражда нуждата от училище, в което децата с български произход да учат езика и културата на своите родители и прародители. “По това време имаше вече установено българско училище в предградията на Бостън, но разстоянието между полуострова и Бостън беше непосилно за повечето семейства”, разказват местните българи. Така се взима решение училището в Кейп Код да се създаде като клон към вече създадено училище в Бостън и така да се внедри в една установена организационна структура. Основна и неоспорима заслуга за това има г-жа Галина Лару, дългогодишен член на Борда на директорите на училището - ревностен радетел за обединена българска общност, човек, който с любов и щедрост създава и продължава да поддържа училището.

На 14-и септември 2014 година клонът отваря врати в град Остървил и посреща първите 45 регистрирани ученици. Програмата започва с 4-ма учители - г-жа Диана Радулова, г-жа Янислава Монева, г-жа Здравка Николова и г-жа Даниела Атанасова. Още от самото начало 4-те учителки са подкрепени от силно ангажиран родителски колектив, който пламенно помага за организирането на многобройни културни празници и работилнички. Мотото “Училище на родителите за техните деца!” се превръща и установява като работеща рецепта за старта и дългогодишния успех на училището. 

Благодарение на цялата училищна общност от преподаватели и родители успяхме през зимата на 2014 за първи път да пресъздадем вълшебната Коледа от нашето детство в България за децата, които са родени тук!”, си спомня Здравка Николова. В началото на месец март се отбелязва за първи път и Националният празник на България, прозвучава  българският химн, раздават се мартенички. Емоцията е неописуема, трибагреникът краси стените, а българите от общността са заредени с патриотична гордост. И така на 24-и май завършват учебната година първите ученици със удостоверения, сертифицирани от МОН. Подобно на учениците от Бостън, учениците от Кейп Код получват и специални тениски с името на училището като подарък за успешно завършена учебна година. Днес повечето от тези първи ученици са вече пораснали младежи.

През есента на 2015 година училището се нанася в по-голяма сграда на църква в град Харуич, но там договорът със сградата е прекъснат само след една година. Чувайки за трудностите на българското училище да намери свой дом, местен църковен деятел на име Пастор Едуард Хийли написва прочувствено писмо към българската общност и кани училището да се настани в сградата на неговата църква в град Машпи. 

“Dear friends from the Bulgarian school, 

I am disheartened to learn that your lease at Holy Trinity was not renewed by my successor. [...] I believe that what you are doing in your school, passing on your language, culture and faith, is a very important work and while your faith may be Orthodox and ours Roman Catholic, yet we are still all believers in Jesus Christ, and your goals and desires for your young people are not all that different from ours for our religious education students. Not having your school could have unseen but serious consequences down the line, so with that in mind, I am inviting you to consider coming to Christ the King Parish in Mashpee. [...]

With best regards and a promise of prayer for the continued success of your good works.

Sincerely yours,

Fr. Edward Healey


От есента на 2016 година клонът на българското училище в Кейп Код се помещава в красивата и мултифункционална сграда на католическата църква “Christ the King Parish” в Машпи и се радва на сърдечно гостоприемство и подкрепа от страна на църковните настоятели. Училището успява да разработи стабилна учебна програма, да установи ядро от прекрасни учители и да разработи множество културни и фолклорни прояви с помощта на прекрасни учители, заместници и помощници като Елена Манчева, Нана Станкова, Златозара Петкова, Евгения Франческова, Георги Живков и др.  

Когато училището е принудено да затвори врати в резултат на световната пандемия,  много от по-големите ученици на клона успяват да се включат във виртуалните класове, които се организират от училището в Бостън. Но за най-малките ученици съботното училище болезнено прекъсва. 

Но там, където огън е горял и е останала искрица, пак ще пламне. Благодарение на искреното желание на местните българи, на обединявашите усилия на г-жа Галина Ларуи, на огромните организационни усилия на г-жа Здравка Николова, дългогодишен учител и администратор в Бостън и в Кейп Код, клонът в Кейп Код отворя отново врати през пролетта на 2023 година.

В продължение на една цяла учебна година г-жа Здравка Николова пътува над 200 километра всяка събота между двата клона и успява да възроди и организира учителската и родителската структура в Кейп Код. Седмичните уроци и срещите ѝ с общността и родителите се увенчават с желания резултат и допринасят за новото разработването на клона. Г-жа Николова успява не само да разработи организацията, но и пламенно да напомни и да прикани всички към  отговорност и ангажираност. 

По време на тържествения обяд по случай 10-годишния юбилей, учителите от Кейп Код поднесоха на г-жа Здравка Николова прочувствена благодарствена нота, придружена от златна гривна, която да символизира безкрайната ѝ привързаност и преданост към българската общност в Кейп Код. “Разтопихте ме от щастие! Не съм очаквала толкова много благодарност и любов! Благодаря ви, че ви има, че ви познавам, и че сте част от моя живот! Благодаря ви, че сте готови да продължите! Разчитайте на моята подкрепа! Бъдете сплотени и продължавайте да пазите корените си. Без добри корени, няма здраво растение.”, написа разчувствaна г-жа Николова. 

Тази учебна година клонът в Кейп Код отвори врати за 31 редовно регистрирани ученици, 4-ма учители и 5-има младежи - бивши възпитаници на училището и сега ентусиазирани помощници в съботните часове. Съвсем наскоро по примера на своите предшественици, родителите на настоящите ученици избраха и свой организационен колектив с отговорности, собствен бюджет и програма за културни прояви и инициативи.

Клонът на българското училище в Кейп Код се превърна в светъл пример за възродена институция от българи, които милеят за запазването на българския език и разпостраняването на българската култура зад граница.